Eestis on lähisuhtevägivalda (LSV) nii palju, et see mõjutab otseselt või kaudselt iga Eesti inimest. Seni on LSV ennetamise ja tagajärgedega tegelemise teemasid rahastanud ja kureerinud peamiselt riik. Tööandjate potentsiaal on siiani olnud Eestis kasutamata, kuigi tööandjad saaksid olla olulised ennetajad, märkajad ja abistajad.
Eestis käib tööl ligi 700 000 inimest, sealhulgas nii lähisuhtevägivalla toimepanijad kui nende ohvrid, kes kogevad kodus vaimset, füüsilist, seksuaalset või majanduslikku vägivalda. Kuigi LSV toimub enamasti tööseinte vahelt väljaspool, mõjutab toimuv ka tööandjaid, töökeskkonda ja kaastöötajaid.
Kuidas mõjutab LSV tööelu?
Uuringud näitavad, et lähisuhtevägivallal on otsene mõju ohvri töövõimele, kollektiividele ja organisatsioonidele tervikuna. Seega organisatsiooni ja tema tulemusi mõjutab see, kas tema liikmed kannatavad lähisuhtevägivalla all.
Mõju töötajale: LSV tagajärjeks on töötaja kõrgenenud ärevus, meeleolu- ja motivatsioonilangus, endasse tõmbumine, unehäired, kurnatus, loovuse, soorituse ja tööle pühendumise vähenemine. Sellel kõigel on mõju töötaja töö tulemuslikkusele.
Mõju organisatsioonile: LSV individuaalne mõju töötajale hakkab varem või hiljem mõjutama kogu kollektiivi ja organisatsiooni. Sel on negatiivne mõju tiimidünaamikale, töösuhetele ja -keskkonnale ning kogu organisatsiooni produktiivsusele, töökvaliteedile ja tulemuslikkusele.
Mõju ühiskonnale: LSV tulemusel on kogu ühiskond ebatervem – selle kahjusid tunnetab iga ühiskonnaliige ja riik tervikuna.
Millega algatus tegeleb?
Tööandjate algatus Vägivallavabaks on teenäitaja neile tööandjatele, kes soovivad aidata kaasa lähisuhtevägivalla ennetamisele ja vähendamisele.
Meie soov on:
- suurendada teadlikkust LSV-st tööandjate kaudu, sh millised on LSV eri liigid, kuidas vägivalda märgata, kuidas reageerida ja tegutseda;
- luua koos tööandjatega LSV-teadlikke töökeskkondi, kus süsteemselt ja järjepidevalt pööratakse tähelepanu LSV-temaatikale nii ohvri kui toimepanija vaatest;
- vedada eest LSV teemalist avalikku diskussiooni ühiskonnas.
Eesmärkide elluviimiseks:
- nõustame ja koolitame tööandjaid, kes soovivad muuta oma organisatsiooni LSV-teadlikuks;
- loome tööandjatele suunatud tööriistakasti, mis sisaldab eri vormides õppe- ja kommunikatsioonimaterjale, sh online-koolitused, küsimustikud, töökohal kasutatavat materjalid jne;
- loome tööandjate võrgustiku üksteise innustamiseks ja parimate praktikate jagamiseks;
- vahendame liikmetele olulisi uudiseid, uuringute tulemusi, riiklikke arenguid jpm;
- teeme koostööd ülikoolide ja avaliku sektoriga uuringute läbiviimisel.
Kui Sina või Sinu ettevõte soovib kaasa mõelda, kuidas tööandja võiks olla abiks LSV vähendamisel ja turvalise Eesti loomisel, siis anna julgelt märku!
Soovid hoida silma peal, millega algatus tegeleb? Liitu uudiskirjaga!