Oivaline ajakirjandus

Sihtasutus Oivaline Ajakirjandus ja President Kaljulaidi Fond teevad koostööd, et järgnevatel aastatel anda ühiselt hoogu heale ajakirjandusele, arendada Eesti ühiskonnas meediapädevust ning allikakriitilist infotarbimist.

2023. aasta alguses sõlmitud koostööleppega toetab President Kaljulaidi Fond sihtasutust järgneval kahel aastal kokku 10 000 euroga. Kui seni on Oivalise Ajakirjanduse sihtasutus toetanud erinevatel fookusteemadel pikemate ja põhjalikumate ajakirjanduslike käsitluste sündi, siis on fondi üks soov pöörata rohkem tähelepanu ka meediaharidusele.

„Eesti ajakirjandus on vaba. See pole mingi kõhutunde küsimus – seda kinnitavad ka rahvusvahelised uuringud. Selle kõrval on ka oluline, et võimalikult suur osa inimesi suudab aru saada, miks infot avaldatakse, mis on selle taga ning mis on eesmärk,“ märkis President Kaljulaidi Fondi tegevjuht Taavi Linnamäe. President Kaljulaidi Fondi liitumisega võtab sihtasutus meediapädevuse arendamise suuremasse fookusesse ning Linnamäe sõnul loodab ta näha järgmises taotlusvoorus huvitavaid mõtteid sellesisuliste algatuste käivitamiseks või koguni õppematerjalide loomiseks.

„Praegused ajad näitavad seda väga selgelt, et uuriv ajakirjandus ja valeinfo lugemisoskus on ühiskonna vundament, milleta me oleme väga haavatavad. President Kaljulaidi Fondi liitumine näitab, et me liigume õiges suunas ning uute toetajate toel saame palju rohkem ära teha,“ lisas sihtasutuse Oivaline Ajakirjandus juhatuse esimees Mari-Liis Rüütsalu.

2021. aastal loodud SA Oivaline Ajakirjandus on tänaseks välja andnud 21 ajakirjandusstipendiumit. Stipendiumile saavad kandideerida nii tegevajakirjanikud, vabakutselised kirjutajad kui ka teemavaldkondi süvitsi tundvad eksperdid ja teised huvilised.

SA Oivaline Ajakirjandus asutajad on Hans H. Luik, Viljar Arakas ja Siim Tuisk. Sihtasutuse juhatusse kuuluvad lisaks Rüütsalule veel Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald ja Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov, kes valivad ühtlasi välja ka stipendiumi saajad. Ajakirjandusstipendiume rahastavad Hans H. Luik, Viljar Arakas, Hugo Osula perekond ja President Kaljulaidi Fond ning ajapikku lisandub toetajaid veelgi.

SA Oivaline Ajakirjandus loodi 2021. aastal eesmärgiga anda välja stipendiume, et edendada Eestis uurivat ja ühiskonda sügavuti mõtestavat ajakirjandust. Sihtasutuse nõukokku kuuluvad Hans H. Luik, politoloog ja endine ajakirjanik Erik Moora ning President Kaljulaidi Fondi tegevjuht Taavi Linnamäe. Esimene taotlusvoor avati 2021. aasta jaanuaris.