Sel aastal andsime hoogu ka mittetulundusühingule Lapsed lähisuhtevägivallas, kes toetab lähisuhtevägivallas kasvavate lastega kokkupuutuvaid spetsialiste teaduspõhiste teadmistega lähisuhtevägivalla ja selle mõju kohta lapsele. Algatuse eestvedaja Anne Haller selgitab, miks on fookuses just lapsed ning millist muutust nad ellu kutsuvad.
Millist ühiskonna valupunkti soovite oma algatusega lahendada ja miks?
Meie tegevuse fookuses on lähisuhtevägivallas kasvavad lapsed. Kuigi teadlikkus lähisuhtevägivallast on aasta-aastalt kasvanud, on selle kohta jätkuvalt käibel palju müüte. Lastesse puutuvalt on üheks levinumaks müüdiks see, et ühe vanema vägivald teise vastu on kahe täiskasvanu vaheline asi, mis nende lapsi ei puuduta.
Teaduskirjanduses on nii see kui paljud teised müüdid ümber lükatud, mõned juba üsna ammu, ent ühiskonnas püsivad nad visalt edasi. Muuhulgas mõjutavad need müüdid lastega kokkupuutuvaid spetsialiste (lastekaitse-, sotsiaal-, tervishoiu- ja haridustöötajaid, kohtunikke ja advokaate, ka vaimse tervise spetsialiste) ning seeläbi paratamatult ka seda, kas ja kuidas nad lähisuhtevägivallas kasvavaid lapsi märkavad ja nendega seotud küsimusi oma töös lahendavad.
Tegeleme sellega, et lähisuhtevägivalda ja selle mõju lapsele puudutavad müüdid teaduspõhiselt ümber lükata, tehes teaduspõhise käsitluse lähisuhtevägivallas kasvavate lastega kokkupuutuvatele praktikutele lihtsasti kättesaadavaks ja kasutatavaks. Selleks loome veebilehe, kuhu kogume esmalt kokku tsiviilkohtumenetluses lapsega kokkupuutuvate spetsialistide (kohtunikud, advokaadid, lastekaitsetöötajad) seas levinud arusaamad lähisuhtevägivalla ja selle mõju kohta lapsele ning selgitame lühidalt, arusaadavalt ning konkreetsetele allikatele viidates, kas vastav arusaam on teaduspõhine või mitte. Veebilehe loomise eesmärk on anda nimetatud spetsialistidele käepärane võimalus kasutada oma otsustes ja seisukohtades lähisuhtevägivalla ja selle mõju kohta teaduspõhist teadmist. Teeme seda selleks, et lähisuhtevägivallas kasvavad lapsed oleks paremini toetatud.
Millised on teie algatuse senised edusammud?
Eduelamused on olnud kõik need hetked (ja neid on olnud palju!), kus meie tegevuse sihtrühm ehk lastega tegelevad spetsialistid on öelnud, et meie lahendus oleks neile nende töös suureks abiks.
Aga õpikohad?
Peamine õpikoht on, et asjade tegemine võtab aega ja et see on okei. On igati loogiline, et oma põhitöö ja muu elu kõrvalt ei ole suuresti vabatahtlikuks tegevuseks alati piisavalt aega ja et seetõttu läheb asjade valmissaamiseks rohkem aega, kui me tegijatena ise tahaksime. Millegipärast on seda aga endalgi raske aktsepteerida ja seda aktsepteerimist me jätkuvalt õpimegi.
Millist toetust pakkus teile PKFi stipendium?
Alles tärkava algatusena oli meie jaoks kõige olulisem, et ka keegi väljastpoolt meie tegemisse usuks. President Kaljulaidi Fond mõistis meie tegevuse olulisust kohe esimesel kohtumisel ning nende usk meisse on väljendunud nii sisulises kaasamõtlemises, toetussõnades, meie kaasamises fondi tegevustesse kui rahalises toetuses. See tähendas ja tähendab siiani meile väga palju. Saadud rahaline toetus on selle juures boonus ja võimaldab meil maksta suuresti vabatahtliku panuse eest väikestki tasu.
Kes ja miks võiks esitada oma projekti uude PKFi stardirahastuse vooru?
Mis tahes toetuse taotlemine aitab oma plaanitava projekti paremini läbi mõelda. Juba seepärast tasub stardirahastuse taotlemise võimalusest kinni hakata. Lisaks annab President Kaljulaidi Fondilt stardirahastuse saamine nähtavuse, mida alles alustaval ettevõtmisel võib olla raske omal jõul saavutada.