Image placeholder

President Kaljulaid otse Ida-Ukrainas: selles konfliktis seisab Ukraina meie kõigi eest

Kersti Kaljulaid tegi täna äkkvisiidi Ida-Ukrainasse, kus andis koos Jalta Euroopa Strateegia nõukogu liikmetega ühise pressikonverentsi. Presidnet Kaljulaidi avaldus täismahus:

Mis oleks parem koht, kus veeta Ukraina ühtsuse päev kui selles Dnipro muuseumis? See on Ida-Ukraina võitluse muuseum. Ma olen seda muuseumi ka varem külastanud ja ma väga tahaks, et sellisel muuseumil ei oleks üldse põhjust olemas olla. Aga ta on. Ja see on sõnum. See on väga tugev sõnum ja märk sellest, et kui kogu maailm arutab sõja puhkemise üle püüdes hinnata sõja puhkemise tõenäosust, sõda tegelikult ju käib. Ukraina rahva jaoks on täna kaheksas aasta sõjas olla. Ja just see on põhjus, miks me seisame täna siin Ida-Ukrainas Dnipro linnas. Just seda me tahame maailmale meenutada.

Selles konfliktis seisab Ukraina ju meie kõigi – rahuarmastavate, demokraatlike ja seadust austavate rahvaste – eest

Me loodame, et Venemaa asub pingeid vähendama, selleks on veel võimalus. Aga me peame alati meeles pidama, et ainult Venemaa saab neid pingeid vähendada. Ükski teine riik ei ole neid pingeid ju oma käitumisega üles kerinud. Me seisame ja jääme alati seisma Ukraina õiguse eest vabalt valida endale ise oma liitlased ja partnerid. Eesti on alati seisnud NATO avatud uste poliitika eest ja me teeme seda ka edaspidi.

Ma tõesti loodan, et see olukord leiab rahvusvahelist õigust austava rahumeelse lahenduse. Selles konfliktis seisab Ukraina ju meie kõigi – rahuarmastavate, demokraatlike ja seadust austavate rahvaste – eest ja just seetõttu peame me seisma tänasel päeval koos Ukrainaga. Üks kõigi ja kõik ühe eest, siin ei saa olla mingit teistsugust lähenemist.

Eestist vaadates loodame, et juba käesoleval aastal, järgmisel aastal, kõigil järgnevatel aastatel saab siin olema rahu. Vastasel juhul näeme me veel rohkem traagikat, me näeme veel rohkem kannatavaid peresid nii Ukrainas kui Venemaal. Ja me näeme, kuidas senine rahvusvaheline julgeolekuarhitektuur saab oluliselt nihestatud, kui mitte lõpuni katki tehtud.

Just seepärast oleme me täna siin.
Слава Україні!

Kersti Kaljulaid on Ukraina olulisima välispoliitikaplatvormi Jalta Euroopa Strateegia nõukogu liige ning nõukogu korraldas täna kohtumise Ida-Ukraina suurlinnas Dnipros. Kohtumisel andsid president Kersti Kaljulaid koos Rootsi endise peaministri Carl Bildti, Poola endise presidendi Aleksander Kwasniewski ja Havas Groupi asepresident Stephane Fouksiga ka ühise pressikonverentsi, mida saab järgi vaadata SIIN.

Kersti Kaljulaidist sai mullu novembris 2004. aastal loodud Jalta Euroopa Strateegia nõukogu liige. YES korraldab iga-aastast konverentsi Euroopa poliitika- ja majandusliidritele Euroopa ja Ukraina tuleviku teemal ning muid Ukrainaga seotud arutelusid. Tegemist on ühe suurima poliitikakonverentsiga Ida-Euroopas, millest Kersti Kaljulaid võttis kahel korral osa ka Vabariigi Presidendina.