Image placeholder
Image placeholder
Image placeholder

President Kaljulaid 112 päeval: lapse, kes näeb pealt vägivalda, on samuti ohver

Reedel 11. veebruaril tähistati rahvusvahelist 112 päeva. Häirekeskus korraldas sel päeval ürituse “Vägivald – teema, mida ei saa üksinda lahendada”, kus president Kersti Kaljulaid arutles koos Politei- ja Piirivalveameti juhi Elmar Vaheriga, Maris Tikerpuuga Ohvriabist ning kunstnik Flo Kasearuga vägivalla üle.

Kersti Kaljulaid rääkis kohtumisel, et asudes Vabariigi Presidendi ametisse hakkas ta endale küsima põhjalikke ülevaateid, mis meie riigis toimub – kui palju inimesi saab Eestis iga päev peksa või kui palju lapsi langeb seksuaalse vägivalla ohvriks. “Üsna pea oli selge, et meil ei ole ühiskonnana tegelikult teadmist, kui suure probleemi ees me seisame. Kurioossel kombel – mida toredam päev, mida suurem pidupäev, seda rohkem vägivalda,” lisas ta.

“Vägivald, eriti lähisuhtevägivald on justkui vaikimise müüri taga, kust igal ohvril tuleb üle ronida. Ja iga kord, kui me sellest räägime, kui me toome need juhtumid avalikkuse ette, kui me näitame, et ohvritel on tegelikult võimalus ja väljapääs, lõhume me seda müüri madalamaks. See on ka põhjus, miks need rasked teemad jõudsid minu pidupäevakõnedesse, et teadvustada meie ühises mõtteruumise selle probleemi ulatust ja olulisust ja loodetavast aidata pisut madalamaks lõhkuda ka vaikimise müüri. Ja nagu Politsei- ja Piirivalveameti juht Elmar Vaher tänases paneelis märkis, kui president sel teemal kõneleb, on ka politseil oma tööd lihtsam teha. Lisaks politseile on oluline roll ka meedial ja mul on tunne, et ka ajakirjanduses on neile teemadele rohkem ja oskuslikumalt tähelepanu pööratud kui veel mõnede aastate eest,” sõnas president Kaljulaid.

Endine riigipea tõi välja, et lähisuhtevägivallaga seotud juhtumitest on kõige murettekitavamad aga need, kus laps on näinud pealt kas füüsilist või vaimset vägivalda. “Mina tahaksin, et iga laps, kes on vägivalda pealt näinud, oleks ka seaduse silmis ohver ja sinna selliselt sisse kirjutatud. Ja et iga lasteaiaõpetaja teaks seda telefoninumbrit, kuhu pöörduda, kui lasteaiarühmas on laps, kes käitub selliselt, et selle taga võib aimata vägivaldset kodu.”

Reedesel 112 päeval tunnustati ka neid lapsi, kes on valinud numbri 112 ja kutsunud abi kas oma lähedasele või võhivõõrale.