Image placeholder

PKF loob tööandjatele suunatud lähisuhtevägivalla ennetuse kompetentsikeskuse

Tööandjatel tekib võimalus panustada lähisuhtevägivalla vähendamisesse Eestis

President Kaljulaidi Fond loob tööandjatele suunatud LSV ennetuse kompetentsikeskuse, et üheskoos tööandjatega vähendada LSV mõju Eesti ühiskonnale. Töökeskkond võib LSV ohvrile olla ainus turvaline koht, mille kaudu jõuda abini. 

“President Kaljulaidi Fond otsib pidevalt uusi viise, kuidas aidata kaasa vägivallavabama ühiskonna loomisele Eestis. Üheks selliseks viisiks on kaasata tööandjad lähisuhtevägivalla (LSV) ennetusse ja tõkestamisse, sest tihtilugu on töökoht ohvrile ainus turvaline paik,” lausus President Kaljulaidi Fondi projektijuht Triin Adamson.

Statistikaameti andmetel on 41% naistest ja 33% meestest kokku puutunud vähemalt korra elus paarisuhtes vägivalda. Kuidas aga on tööandjad seotud vägivallaga, mis enamasti toimub töökeskkonnast väljaspool?

LSV mõjutab nii töötaja kui organisatsiooni edukust

“Eestis käib tööl ca 700 000 inimest. Kui võtta arvesse ülaltoodud statistikat, siis varem või hiljem puutub tööandja kokku lähisuhtevägivalla temaatikaga. Meie ümber käivad igapäevaselt tööl nii LSV toimepanijad kui nende ohvrid, kes kogevad kodus vaimset, füüsilist, seksuaalset või majanduslikku vägivalda. Enamasti me lihtsalt ei tea nendest juhtumitest või kui teame, siis pole osanud või julenud sekkuda,” selgitas Adamson.

Uuringud näitavad, et lähisuhtevägivallal on otsene mõju ohvri töövõimele, kollektiividele ja organisatsioonidele tervikuna. “LSV tagajärjel võib ohvril esineda meeleolulangus, kõrgenenud ärevus, unehäired, kurnatus, endasse tõmbumine ja palju muud, mistõttu langeb motivatsioon, pühendumus tööle, loovus, sooritus ja töökvaliteet. See kõik hakkab vargsi mõjutama töösuhteid, tiimidünaamikaid, kliendisuhtlust, organisatsiooni tulemusi. Hinnanguliselt on LSV majanduslik kahju Eestis 1,1 miljardit eurot aastas, mis on võrdväärne Tallinna linna eelarvega,” kirjeldas President Kaljulaidi Fondi projektijuht.

Kompetentsikeskus loob tööandjatele vajaliku tööriistakasti

Möödunud sügisel läbiviidud Kantar Emori uuringust selgus, et 58% elanikkonnast peab oluliseks, et tööandja pöörab tähelepanu LSV ohvrite toetamisele. Sama küsimust küsisiti ka selle aasta HR Seltsi personalijuhtimise uuringus, millest selgus, et ka 73% personalijuhtidest peab seda oluliseks. Seega tööandjad saaksid olla olulised LSV ennetajad, märkajad ja abistajad, aidates seeläbi kaasa tervema ja turvalisema ühiskonna kujundamisele.

“Tunnetame, et Eesti tööandjatel on valmisolek panustada olemas, kuid puudub kogemus ja oskused. Just seetõttu loome tööandjatele suunatud lähisuhtevägivalla ennetuse kompetentsikeskust, mis on teenäitaja neile tööandjatele, kes soovivad süsteemselt panustada LSV tõkestamisse. Meie soov kompetentsikeskusega on anda tööandjatele vajalik tugi, teadmised, oskused ja vahendid niivõrd komplekse teema käsitlemiseks töökohal, ” ütles Triin Adamson. Näiteks luuakse tööandjatele vajalik tööriistakast, mis sisaldab nii erisuguseid õpiampse, statistikat, uuringuid kui koolitus- ja teavitusmaterjale.

“Oluline osa kompetentsikeskusest on ka loodav tööandjate võrgustik, kellelt üheskoos õppida ning kelle tegevusest inspireeruda. Sellest lähtuvalt ootame kõiki tööandjaid, keda teema kõnetab ning kes sooviks meie tegemistel silma peal hoida, liituma meie uudiskirjaga,” tegi Adamson üleskutse ja lisas, et kompetentsikeskus koos esimeste teenustega on plaanis lansseerida selle aasta detsembris.

Kui teema kõnetab, siis liitu President Kaljulaidi Fondi tööandjatele suunatud uudiskirjaga: https://mailchi.mp/kerstikaljulaid/kompetentsikeskuse-uudiskiri