Image placeholder

Koos Tugevamad oranži eriprogrammi kava

25. november on rahvusvaheline naistevastase vägivalla lõpetamise päev. Selle puhul on President Kaljulaidi Fond käivitanud Koos Tugevamad oranži eriprogrammi, et juhtida tähelepanu lähisuhtevägivalla probleemile ja selle lahendustele

Statistikaameti andmetel on 41% Eesti naistest kogenud paarisuhtes vägivalda, sealhulgas füüsilist, vaimset ja seksuaalset vägivalda. Ometi on viimastel aastatel märgatavalt vähenenud nende inimeste arv, kes otsivad abi.

Järgnevate nädalate jooksul süvenetakse lähisuhtevägivalla keerukasse probleemi läbi kunsti, muusika, kultuuri, linnaruumi, meedia ja teaduse. Erinevad väljendusvormid aitavad meil mõista, kuidas igaüks meist saab panustada vägivalla ennetamisse. Algatuse üks põhifookustest on kõrvalseisja roll.

Ära jää möödavaatajaks!

 

Koos Tugevamad oranži eriprogrammi kava

Oranž linnaruum: vägivallavaba tuleviku sümbol Eestis

Alates 25. novembrist värvuvad Eesti suuremad linnad – Tallinn, Tartu ja Pärnu – oranžiks, rahvusvaheliselt tunnustatud vägivallavaba tuleviku sümboliks. President Kaljulaidi Fondi eestvedamisel kutsutakse selle visuaalse aktsiooniga üles tõstma teadlikkust lähisuhtevägivallast ning ühiselt looma turvalisemat ühiskonda.

PÖFF näitab lähisuhtevägivalla-teemalist filmikava

Koostöös PÖFFiga toob President Kaljulaidi Fond esile filme festivaliprogrammis, mis avavad lähisuhtevägivalla keerulist ja tihti summutatud olemust. Fondi poolt esiletoodud filme juhatavad sisse vestluspaneelid lähisuhtevägivalla ennetuse ja abi ekspertidega.

Filmikava leiab PÖFFi kodulehelt.

Kunst räägib – meie kuulame: noorte kunstnike teosed Tallinna linnaruumis

Eesti Kunstiakadeemias toimus oktoobri keskel meistriklass, mis andis noortele kunstnikele väärtusliku võimaluse käsitleda lähisuhtevägivalla teemat läbi kunsti. Meistriklassi juhendasid tunnustatud kunstnikud Liina Siib, Kristi Kongi, Flo Kasearu, Kenneth Bamberg ja Kirke Kangro ning lähisuhtevägivalla ja trauma eksperdid Margo Orupõld, Katrina Heinmets, Heldi McCaskill ja Hannaliisa Uusma. Koos käsitleti küsimusi, kuidas luua kõnekat ja traumateadlikku kunsti, mis tõstatab olulisi küsimusi ja inspireerib ühiskondlikele muutustele.

Meistriklassi tulemusena sündisid teosed, mida saab alates 25. novembrist näha Tallinna linnaruumis. Need kunstiteosed on tõenduseks kunsti võimest juhtida tähelepanu keerulistele teemadele, tõsta teadlikkust ja pakkuda uusi vaatenurki. Noored kunstnikud on leidnud julguse ja oskuse väljendada läbi kunsti sügavaid emotsioone, mis on seotud lähisuhtevägivallaga.

Ootame kõiki linlasi ja külalisi astuma Tallinna tänavatele, kus need teosed kutsuvad meid peatuma, mõtlema ja osalema üheskoos muutuste loomisel.

Kõigist välja pandud teostest saate lugeda siit. 

Muusika, mis jutustab peidetud lugusid

Sageli me ei märka, et tuntud laulude sõnades peituvad sügavamad, valusad lood – mitmed neist räägivad lähisuhtevägivallast. Sel puhul on muusik ja lähisuhtevägivalla teadlikkuse edendaja Hannaliisa Uusma koostanud Spotify’s kättesaadava playlisti „Peidetud sõnumid“, mis koondab eri ajastute hitte nii Eestist kui ka mujalt maailmast. Muusika kaudu avanevad lood, mis kutsuvad kaasa mõtlema.

Lisaks osalevad Eesti muusikud neil päevil ka raadio- ja sotsiaalmeedia eriprogrammides, mille raames arutatakse lähisuhtevägivalla teemal. Kulminatsiooniks kõlab esmaettekandena Mari Jürjensi uus laul, mis on pühendatud hoolimisele ja märkamisele.

Raamatukogudes inspiratsiooniväljapanek

Tallinna, Tartu ja Pärnu raamatukogud pakuvad alates 25. novembrist kirjanduslikku inspiratsiooniväljapanekut raamatutest, mis käsitlevad lähisuhtevägivalla olemust ja mõju nii ilu- kui teabekirjanduses.

Väljapaneku on kokku pannud Pärnu Naiste Tugikeskus ja selle juht Margo Orupõld.

Oma lugemissoovitusi jagavad Eesti tuntud kirjanikud Kristiina Ehin, Jan Kaus ja Gregor Kulla.

Lugemissoovitused leiate siit. 

Konverents „Koos tugevamad“ – vägivalla vastu ühiselt ja teadlikult

3. detsembril toimub Kai Kunstikeskuses iga-aastane konverents „Koos tugevamad“, mis sel aastal keskendub eetilisele ja traumateadliku inforuumile. Peaesinejana jagab oma teadmisi ja kogemusi auhinnatud ajakirjanik Rachel Louise Snyder, kes on käsitlenud lähisuhtevägivalla temaatikat paljudes tuntud USA meediaväljaannetes, sh New York Times ja Washington Post.

Lisaks avab President Kaljulaidi Fond konverentsil tööandjate algatuse Vägivallavabaks, mille eesmärk on suurendada teadlikkust lähisuhtevägivalla mõjust töökeskkonnas ja julgustada ettevõtteid looma vägivallateadlikku organisatsioonikultuuri. Algatuses osalevad mitmed juhtivad Eesti ettevõtted ning rahvusvahelise kogemuse jagab Amazon UK esindaja.

Samuti kuulutatakse välja President Kaljulaidi Fondi sügisesed stardirahastused uuenduslikele ideedele, mis panustavad lähisuhtevägivalla ennetusse ja teavitustöösse Eestis.

Traumateadliku ajakirjanduse seminar

6. detsembril leiab aset Sotsiaalkindlustusameti Ohvriabi traumateadliku ajakirjanduse seminar, mis on suunatud Eesti ajakirjanikele ja käsitleb teadlikke ning tundlikke lähenemisi vägivallaga seotud teemade kajastamisel. Lisainfo: Uku Tampere, uku.tampere -at -sotsiaalkindlustusamet.ee; tel 53030204.

 

President Kaljulaidi Fond ja kõigi algatuste partnerid kutsuvad kõiki üles osalema ja kaasa mõtlema, et aidata muuta ühiskond hoolivamaks ja vägivallavabaks.

Toetavad: Baltic-American Freedom Foundation, USA saatkond, Ühendkuningriigi saatkond, Rootsi saatkond, Eesti Kunstiakadeemia, Print24, JC Decaux Estonia, Roi, Megameedia Grupp, Digiposter, Mari Jürjens ja Tallinna linn.

 

Kui sul või su lähedasel-tuttaval on probleem, siis saad abi küsida mitut moodi. Uuri täpsemalt www.palunabi.ee.
Ohvriabi kriisitelefon on 116 006 ja töötab ööpäev läbi. Hädaolukorras helista 112.