Image placeholder

Kersti Kaljulaidist sai Ukraina välispoliitika tippürituse nõukogu liige

President Kersti Kaljulaid asus alates sellest nädalast Ukraina olulisima välispoliitilise platvormi Jalta Euroopa Strateegia nõukokku, et hoida Ukraina käekäiku ja arenguid jätkuvalt demokraatlike riikide ja avalikkuse fookuses.
„Olen Ukraina käekäiku alati oluliseks pidanud. See sõda Ukrainas ei ole Ukraina asi, see on kogu Euroopa ja demokraatliku kogukonna asi. Me peame üheskoos seisma Ukraina territoriaalse terviklikkuse eest ning mitte aktsepteerima sõjalise jõuga riigipiiride muutmist Euroopas. Me peame seda hoidma avaliku tähelepanu keskmes, me ei tohi lasta seda unustada. Ukraina on sõjas ja vajab Euroopa tuge, nii nagu Euroopa huvides on demokraatlik, jõukas, ausa ärikeskkonnaga, korruptsioonivaba ja õigusriigi põhimõtteid järgiv Ukraina. Olen selle eest seisnud riigipea ametis ning pean seda oluliseks ka täna,“ sõnas president Kersti Kaljulaid.

President Kaljulaidist sai Jalta Euroopa Strateegia (YES – Yalta European Strategy) nõukogu liige alates 1. novembrist järgmiseks kolmeks aastaks. Nõukogu esimees on Poola endine president Aleksander Kwasniewski, nõukogusse kuuluvad veel Rootsi endine peaminister Carl Bildt, Münheni julgeolekukonverentsi juht Wolfgang Ischinger, endine NATO peasekretär ja Taani peaminister Anders Fogh Rasmussen, Havas Groupi asepresident Stephane Fouks ja EastOne Groupi asutaja Viktor Pinchuk.

Jalta Euroopa Strateegia asutati 2004. aastal ning algselt toimusid kogunemised Krimmi poolsaarel Jaltas. Viimastel aastatel on platvormi iga-aastaseks tippsündmuseks olev YES konverents toimunud Kiievis. Tegemist on ühe suurima poliitikakonverentsiga Ida-Euroopas ning lisaks peaüritusele korraldab platvorm erinevaid arutelusid aasta jooksul.