Image placeholder

Eesti tööandjad: kui sul on tööl inimesed, siis tõenäoliselt puudutab lähisuhtevägivald ka sind

President Kersti Kaljulaid vestles tööandjatega, kes on võtnud fookusesse lähisuhtevägivalla. Lidl Eesti, Betsson Groupi ja Ensto Estonia juhid jagavad mõtteid ja kogemusi, miks nad just sellele teemale tähelepanu pööravad, kuidas nad seda teevad ning milline on olnud töötajate reaktsioon.

Lähisuhtevägivalla teemale mõeldi Lidlis juba varem, sest tööandjana oli Lidl lähisuhtevägivalla lugudega kokku puutunud, ent hoog midagi sisulist ette võtta tuli koos tööandjate algatusega Vägivallavabaks. “Lähisuhtevägivald mõjutab meid igaüht. See ei pruugi olla isiklik kogemus, aga me oleme näinud neid olukordi kõrvalt. Lidlis tajume, kui palju inimesi meil töötab, ning mõistame, kui suure osa ajast töötajad just tööl veedavad – kes siis muu kui tööandja saaks aidata, et töötajatel oleks parem. See on üks punkt, kuidas tagada töötajate heaolu ning kui meil on rahulolevad ja õnnelikud töötajad, siis mis saaks veel parem olla ühe ettevõtte jaoks,” ütleb Lidl Eesti töötajate kaasatuse tiimijuht Karin Sahar-Lambinen.

Ensto on pereettevõte, kus jätkusuutlikkus, hoolimine ja tervist edendav töökeskkond on väärtus. “Näeme ja tunneme, et selleks, et töökeskkonda veelgi paremaks muuta, tuleb teha ka uusi asju. Oleme varasemalt sarnaseid algatusi ja projekte teinud alkoholismi, narkootikumide tarvitamise, töökiusu teemal. Meie jaoks oli väga loogiline samm võtta fookusesse lähisuhtevägivald. Kui saame kasvõi ühele töötajale õigel hetkel toeks olla, siis see efekt, mis sealt tagasi tuleb on väga suur ja hindamatu,” lausub Ensto Estonia tegevjuht Margus Leinbock. Ta tunnistas, et lähisuhtevägivalla märke on keeruline märgata, kuid just seetõttu tasub see teekond ette võtta – et osata tulevikus märgata.

Betsson Group tugineb väärtustele ning ettevõttes usutakse, et väärtused ja inimesed on ettevõtte suurim tugevus. “Kui võtta statistika ja kui paljud on Eestis kogenud lähisuhtevägivalda, siis ei maksa silmi kinni pigistada ja mõelda, et see meie ettevõtet, inimesi või kliente ei puuduta. See oleks ju endale valetamine. Kui sul tööl on inimesed, siis tõenäoliselt puudutab see teema ka sind. Ja kui väärtuspõhiselt see teema ei kõneta, siis sel on ka selge majanduslik mõõde,” rõhutab Kaido Ulejev, Betsson Groupi Baltikumi ärijuht.

Vaata täispikka vestlust siit:

 

Algatuse Vägivallavabaks juhi Triin Adamsoni sõnul on südantsoojendav näha, kuidas Eesti tööandjad üha paremini mõistavad seost lähisuhtevägivalla ning tööelu vahel. “Inimene on üks tervik, mis tähendab, et lähisuhtevägivald ei jää kunagi ainult koduseinte vahele. Uuringud näitavad, et lähisuhtevägivallal on selge mõju tööelule, suhetele, organisatsioonidele, tervishoiusüsteemile, majanduskeskkonnale ja ühiskonnale tervikuna. Tööandjate panus vägivalla ennetusse on ülioluline, sest ainult üheskoos on meil võimalus luua ühiskond, kus vägivalda on vähem,” sõnab Adamson.

Tööandjate algatusega Vägivallavabaks on tänaseks liitunud 16 organisatsiooni. Majakasliikmetena on kolmeks aastaks lähisuhtevägivalla ennetusele pühendunud SOL Baltics, Ensto Estonia, Betsson Group, Enefit, Regionaalhaigla Grupp, Selver ja Rush Street Interactive. Tavaliikmetena Lidl, IKEA, Nordea, Swedbank, Bolt, Telia, Seesam kindlustus ja Südameapteek, väikeliikmena Mõttekasv.

Algatusega on oodatud liituma kõik tööandjad, olenemata tegevusvaldkonnast või organisatsiooni suurusest. Tervitame nii äriühinguid, mittetulundusühinguid, sihtasutusi ja teisi juriidilisi isikuid, kes jagavad meie väärtusi ja visiooni. Samuti teemast huvitatud kodanikke.

Algatusega saad lähemalt tutvuda www.vagivallavabaks.ee