Image placeholder

Oivalise Ajakirjanduse stipendiumi uus taotlusvoor!

Sihtasutus Oivaline Ajakirjandus jätkab neljandat aastat ajakirjandusstipendiumite jagamist. Ideekavandeid kuni 5000 euro suurusele uuriva ajakirjanduse stipendiumile saab esitada viiel teemal 1. aprillist kuni 15. aprillini.

Oivalise Ajakirjanduse selle aasta teemad peegeldavad Eesti ühiskonna aina uuemaid väljakutseid. Sihtasutuse juhatuse liikme Mari-Liis Rüütsalu sõnul on hetkel põletavaid teemasid lisaks siseriiklikule julgeolekule teisigi: näiteks kohtusüsteemi efektiivsus, tippsportlaste tulevik, narkosõltuvus, välisinvesteeringud ja tehisintellekt. „Uuriv ajakirjandus paneb ühiskonnas ja riigis toimuva liikuma, suunab inimesi mõtlema ja tekitab avalikku diskussiooni. Kõik need teemad vajavad süvenemist ja põhjalikumat käsitlust,“ ütles Rüütsalu.

Stipendiume antakse välja kuni 5000 euro suuruses. 2024. aasta esimesse taotlusvooru oodatakse ideekavandeid viiel teemal:

  • Kuritöö ja karistus
  • Mis on tippsport?
  • Kuhu kaob Eesti raha? Miks investeeringud Eestist ära kolivad?
  • Kuidas on narkootikumidest saanud Eestis tavapäevane elu osa?
  • Tehisintellekt on Eesti arengumootor

Ideekavandeid stipendiumile kandideerimiseks saab esitada 15. aprillini. Täpsem info teemade ja kandideerimistingimuste kohta: delfi.ee/oivalineajakirjandus.

Stipendiumile võivad kandideerida nii tegev- kui ka vabakutselised ajakirjanikud hoolimata tööandjast, aga ka erinevate valdkonna eksperdid ning teised kirjutamishuvilised.

Stipendiumile kandideerimiseks tuleb esitada projekt, kus taotleja kirjeldab võimalikult põhjalikult plaanitava ajakirjandusliku uurimuse sisu, eesmärki, kasutatavaid formaate ja plaanitavat eelarvet. Samuti tuleb kirjeldada millal, kus ja kuidas võiks koostatav materjal ilmuda. Sihtasutuse juhatuse liikmetel on õigus igas taotlusvoorus otsustada, kellele ja mis ulatuses stipendiume makstakse.

2021. aastal loodud SA Oivaline Ajakirjandus on tänaseks välja andnud 25 ajakirjandusstipendiumit.

Mõned näited juba ilmunud lugudest teemade kaupa:

Martin Laine, Oliver Kund, Riin Aljas „Süvalinna vereringe“. Ilmus esmakordselt Eesti Ekspressis 2022. aastal, taasavaldati veebruaris 2024: https://ekspress.delfi.ee/artikkel/96264553/suvalinna-vereringe-kuidas-voim-tallinnas-keskerakonda-toidab

Kadri Kuulpak „Kuhu kaovad noored arstid?”. Ilmus Õhtulehes veebruaris 2024: https://www.ohtuleht.ee/1097072/parim-olemuslugu-2023-kuhu-kaovad-noored-arstid-poolnaljaga-oeldes-valitseb-haiglas-hierarhia-arst-ode-koikvoimalikud-teised-haiglatootajad-taburet-ja-siis-arstitudeng-

Laura Mallene „Peresuhtevägivald Eesti kristlikes kogudustes“. Ilmus Õhtulehes detsembris 2023: https://www.ohtuleht.ee/1098465/suur-uurimus-vagivald-eesti-kristlikes-kogudustes-ta-utles-et-oled-ta-naine-su-kohus-on-alluda-sest-abielu-on-number-uks-

Eva-Lotta Kivi „Põgenikud meie külas“. Ilmus Maalehes veebruaris 2023: https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120137056/maalehe-dokfilm-pogenikud-meie-kulas

Kadri Paas „Kui tehisintellekt on juhtumisi pahatahtlik, saame kõik surma“. Ilmus Õhtulehes detsembris 2021: https://www.ohtuleht.ee/1046953/ol-video-tehismoistuse-insener-kui-tehisintellekt-on-juhtumisi-pahatahtlik-saame-koik-surma

SA Oivaline Ajakirjandus asutajad on Hans H. Luik, Viljar Arakas ja Siim Tuisk. Sihtasutuse juhatusse kuuluvad lisaks Rüütsalule veel Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald ja Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov, kes valivad ühtlasi välja ka stipendiumi saajad. Ajakirjandusstipendiume rahastavad Hans H. Luik, Viljar Arakas, Hugo Osula perekond ja President Kaljulaidi Fond ning ajapikku lisandub toetajaid veelgi.

SA Oivaline Ajakirjandus loodi 2021. aastal eesmärgiga anda välja stipendiume, et edendada Eestis uurivat ja ühiskonda sügavuti mõtestavat ajakirjandust. Sihtasutuse nõukokku kuuluvad Hans H. Luik, politoloog ja endine ajakirjanik Erik Moora ning President Kaljulaidi Fondi tegevjuht Taavi Linnamäe. Esimene taotlusvoor avati 2021. aasta jaanuaris.