Image placeholder

Demokraatia Akadeemia teist hooaega veab Grete Maria Avent

Mida sa selle aasta Demokraatia Akadeemia lennuga saavutada tahaksid?

Minu ülikooli lõputööst ilmnes selgelt, et noori kaasatakse liiga vähe. Ja see on tõsine probleem – kui sa ei tunne end ühiskonna võrdväärse liikmena, siis on kerge muutuda tõrjuvaks ja tunda, et sul pole maailmas rolli. Olen nüüd otsinud võimalust, kuidas sel teemal edasi tegutseda, et sel oleks ka praktiline väärtus.

Põhikooli ja gümnaasiumi noortel puudub tihti koht, kus oma arutlemist ja tegutsemist harjutada. Minu jaoks on Demokraatia Akadeemia suurepärane võimalus, kus noored saavad otse kogeda, kuidas Eesti riik toimib – kõige laiemas tähenduses. Nad hakkavad paremini mõistma erinevaid institutsioone ja seda, kuidas riik ja demokraatia üldiselt toimivad. See annab noortele võimaluse kehtestada end inimestena, kellel on oma hääl ja arvamus.

Kas sa ise oleksid soovinud sellises programmis osaleda?

Kindlasti! Oleks olnud suurepärane, kui olemas oleks olnud Demokraatia Akadeemia laadne programm, kus saanuks kohtuda noortega, kel on argumenteerimisoskus ja huvi maailma asjade vastu. Ühel hetkel, kui hakkasin maailma realistlikumalt nägema ja “roosad prillid” eest ära võtsin, tekkis üksildane tunne, sest polnud kedagi, kellega sellest rääkida. Selline kokkupuude teiste põnevate noortega oleks olnud väga motiveeriv.

Lisaks omavahelisele suhtlusele saavad noored seal ju ka riigi toimimise kohta üksjagu teada. Mis on need olulised teadmised, mida kool ei pruugi anda?

Kool annab hea aluse maailma toimimise mõistmiseks, aga iga inimest peaks huvitama, kuidas riik, kus ta elab, tegelikult toimib. Demokraatia Akadeemia moodulid pakuvad kolme olulist teadmist.

Esiteks meediakirjaoskus. Olles ise töötanud meedias, näen, kui vähe on inimestel meediakirjaoskust – ei mõisteta, kust lähevad meedia piirid, mis asi on uudis ja kuidas see tekib.

Teiseks: üldine arusaamine riigist ja selle institutsioonidest. Kui sa ei tea, kuidas riigikogu või valitsus töötab, on keeruline teha läbimõeldud valikuid, näiteks valimistel. Rääkimata sinna kandideerimisest.

Ja kolmandaks – aktiivse kodaniku oskused. Kui sul on need teadmised, siis kuidas neid praktiliselt kasutada, et tõesti ühiskonnas muutusi ellu viia. Demokraatia Akadeemia kaudu saavad noored teada, et nende käsutuses on “tööriistakast”, mille abil saab päriselt midagi muuta.

Üks Demokraatia Akadeemia lend on juba selja taga. Kuidas see aasta programm muutub?

Sel aastal võtame vastu rohkem noori ja püüame programmi veelgi kaasajastada. Õpime ka ise sellest, mis eelmisel aastal hästi toimis, ja teeme teisi asju veel sisulisemaks ja põnevamaks. Viime noori veel rohkem kohtadesse, kuhu nad igapäevaelus ei satu, ning tutvustame neile maailma, mis jääb tavaliselt “kulisside taha”.

Keda sa näed Demokraatia Akadeemia osalejatena?

Tulevikukujundajatele! Demokraatia Akadeemia on mõeldud tegusatele noortele 9.–12. klassist. Nii lihtne ongi!

Kandideerida saab 22. novembrini, kandideerimisinfo leiab siit: https://kerstikaljulaid.ee/m/uudis/kandideeri-demokraatia-akadeemiasse-2024/